wtorek, 1 maja 2012

Las Ligas Menores i Violeta CastilloPozostając w klimatach meteo pragniemy wyrazić swoją stanowczą niezgodę na wycinanie najprzyjemniejszej w całym roku wiosny. 

I o ile jeszcze niedawno próbowaliśmy wywołać słońce strzelając w eter nutą jasną jak pierwszy poranny promień, dziś wolelibyśmy cofnąć pogodowy zegar do skradzionego czasu umiarkowania w świeceniu i grzaniu. Na szczęście - tu również pomóc mogą południowoamerykańskie kompozycje, które swym zwiewnym, amatorsko-niezobowiązującym klimatem skręcają gałę parzenia do poziomu pilnie pożądanego.

Uważni czytelnicy Clubu Fonograma pokręcą dziś nosem, że "to już było", ale mimo tego, że na regale kolekcja płyt i wywiadów pełne gazety świat muzycznych michałków nie pędzi już jak kiedyś i przypomina o sobie ze stosunkowo niewielką częstotliwością. No nic, jedziemy:

Nasz numer jeden to Accidente - utwór otwierający małą płytę Argentyńczyków z Las Ligas Menores - pięknie zaśpiewany, rozpisany na 150 sekund grower. Piosenka bardzo prosta i w tym sensie nawiązująca do ducha The Beatles, że dociekanie źródeł jej magii jest bezcelowe, a dodatkowo stanowi świętokradztwo w rodzaju zaglądania Świętemu Mikołajowi pod sukienkę. Kto raz spróbował, ten wie, że nie warto.
Numer dwa to także Argentyna, ale nagrywana w Chile. Singiel Afilados koleżanki Javiery Meny - Violety Castillo również wpisuje się w schemat: [bardzo dobry, prosty numer + bezwysiłkowy wykon] = efekt wielokrotnie lepszy niż suma składników.

Zresztą - poniższy wideo-zapis dla chilijskiego Radio Horizonte oglądałoby się z przyjemnością nawet na tzw. [mucie]. Sama praca perkusistki i wokalne dygnięcia wokalistki zapewniają uczucie ciepła w brzuchu. Przyjemnego ciepła, nie nachalnego gorąca.

LAS LIGAS MENORES - grupa z Argentyny nagrywająca dla wytwórni Laptra; opisani jako "uczestnicy wiecznego wiosennego meczu, zawsze po stronie dobra". No no. ("El Disco Suplente" do darmowego pobrania tutaj !)

VIOLETA CASTILLO - Argentynka, rocznik 1989, jej płytowy debiut to podwójna EP-ka "Uno" & "Otro" z 2011 roku. Najnowsze wydawnictwo to krótki album "Horizonte"; wszystko do odsłuchu na Bandcampie.