niedziela, 15 kwietnia 2012

Chilijskie duety - Dënver i SouvlakiCiepłe Chile razy dwa na daleki wynos

Jednym z wielkich plusów muzyki z Ameryki Południowej było od zawsze rozgrzewanie słuchaczy. Rozgrzewanie - dodajmy - bardzo uniwersalne, bo rozciągające się od tandety przecenionych składanek z kosza w MediaMarkcie ("Sunny Beats", right?) aż po ciepło faktyczne, przenoszone tunelami muzycznej metafizyki (czy jest tu ktoś z "Czytam polską prasę muzyczną dla beki"?). W atmosferze niedorozwiniętej wiosny proponujemy Wam dziś podróż przez dwa różne oblicza ciepła właściwego.

Po pierwsze - już za sześć dni (21.04.2012) kolejna edycja Record Store Day: teoretycznie - święta sklepów płytowych, praktycznie - święta drobnych cwaniaczków i płytowych rarytasów, które w mgnieniu oka znikają z analogowych półek, by po chwili trafić na cyfrowe regały ebay'a. Zamiast wysłuchiwać gderania lepiej jednak posłuchać specjalnej dzielonej płyty, jaką z okazji Dnia sklepu z płytami przygotowali artyści Evripidis and his Tragedies, Sundae, Dënver i Zona Negativa. Evripidis to urodzony w Atenach klasycznie wykształcony pianista, który na stałe mieszka w Barcelonie, Sundae - zespół z Sevilli zainspirowany twórczością My Bloody Valentine, The Cure i Radio Dept., Zona Negativa - autorzy ważnej pozycji hiszpańskiego indiepopu - "Extrañas ilusiones".

My polecamy przede wszystkim nasz ulubiony chilijski duet, który proponuje utwór słabszy niż te zawarte na  "Música, gramática, gimnasia", ale wciąż dobry i z pewnością warty uwagi.

>> POSŁUCHAJ <<

Po drugie - jeśli mówimy już o chilijskich duetach - nie możemy nie wspomnieć o nowym teledysku grupy Souvlaki, która nazwę dzieli z klasyczną płytą Slowdive, a klimat twórczy z wakacyjnymi pastelami M83 (etapu "Saturdays = Youth") i starymi filmami fotograficznymi z filmu Clay'a Jetera (tam Kim & Jessie, tu Jess + Moss). Muzycznie znajdujemy się tu w stadium letniego zaspania, filmowo - w świecie hiszpańskiej wideoartystki Juliety Triangular, która swoją twórczość określa mianem "chromatycznych eksperymentów na muzycznych pentagramach" i która - co ciekawe - robiła także klip dla wspomnianych wyżej Dënver. Polecamy i pozdrawiamy cie-pło!DWA CHILIJSKIE DUETY - Dënver - autorzy znakomitej płyty "Música, gramática, gimnasia" (pierwsza dziesiątka listy roku 2010 LTB), myspace tutaj; Souvlaki - autorzy EP-ki "This Sounds a Bit Like Goodbye" z 2007 roku. Polecana powyżej Nadadora to ich najnowszy teledysk, myspace tutaj.